Ιταλία

Αυλαία με νίκη για Μίλαν

Ο Μποναβεντούρα με δύο γκολ και ο Πατσίνι με ένα, χάρισαν τη νίκη στην Μίλαν με 3-1 μέσα στο Μπέργκαμο, επί της Αταλάντα, για να φέρει τη Μίλαν στους 52 πόντους.

Οι «ροσονέρι» κατάφεραν στο τελευταίο τους παιχνίδι να διασκεδάσουν κάπως τις εντυπώσεις και να πάρουν μόλις την 4η νίκη τους, σε 19 εκτός έδρας ματς για την φετινή περίοδο. Ο Πίπο Ιντσάγκι μετά από μια καταστροφική χρονιά στον πάγκο της Μίλαν, αποχαιρετά τον πάγκο των "ροσονέρι" με μια εκτός έδρας νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπασέλι στο 21ο λεπτό, ωστόσο πριν κλείσει το πρώτο μέρος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πατσίνι έγινε το 1-1, ενώ ο Μποναβεντούρα στο 38ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-2. Ο 26χρονος σκόραρε στο 80ο λεπτό για 2η φορά απέναντι στην παλιά του ομάδα για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 για τη Μίλαν.