Oλλανδία

Αυτοκτόνησε η Αϊντχόφεν

Την πρώτη της ισοπαλία για φέτος -και δεύτερη απώλεια βαθμών συνολικά- γνώρισε η Αϊντχόφεν, που έπαθε μπλακ άουτ και ισοφαρίστηκε σε 2-2 από την Έμεν.

Άφησε βαθμούς στην έδρα της Έμεν η Αϊντχόφεν, που ισοφαρίστηκε σε 2-2, με δύο γκολ του Πέντερσεν στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Μάλιστα, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας του ολλανδικού πρωταθλήματος έμεινε για πρώτη φορά στην ισοπαλία για φέτος, αφού έχει μόλις μία ακόμα απώλεια βαθμών στην ήττα από την Φέγενορντ.

Ο Ντε Γιόνγκ έδωσε στην Αϊντχόφεν το προβάδισμα στο 15’, ενώ το γκολ του Αντζελίνο στο 71’ που έκανε το 2-0 έδειξε να κλειδώνει το ματς.

Η Έμεν, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και αφού μείωσε στο 80’, πήρε τον πολύτιμο βαθμό στις καθυστερήσεις.