Ισπανία

Απώλεια για Μπαρτσελόνα, στο -6 η Ρεάλ

Ισόπαλη 0-0 με τη Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» ήρθε η Μπαρτσελόνα για την 23η αγωνιστική στην ισπανική La Liga, με αποτέλεσμα η διαφορά από την δεύτερη πλέον Ρεάλ Μαδρίτης, να μειωθεί στους έξι βαθμούς.

Και ξαφνικά στο… κόλπο του τίτλου στην ισπανική La Liga η Ρεάλ Μαδρίτης. Η «βασίλισσα», μετά τη χθεσινή νίκη της στο ντέρμπι της πόλης με την Ατλέτικο, περίμενε… γκέλα της Μπαρτσελόνα στο σημερινό παιχνίδι με τη Μπιλμπάο για να αυξήσει τις πιθανότητές της και αυτή ήρθε…

Οι «μπλαουγκράνα», ήρθαν 0-0 με τους βάσκους στο «Σαν Μαμές», με αποτέλεσμα να φτάσουν στους 51 βαθμούς, έξι περισσότερους από την δεύτερη στη βαθμολογία Ρεάλ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις κλασσικότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι για να πάρουν τη νίκη, όμως σε πολλές περιπτώσεις ο Τερ Στέγκεν, είπε «όχι» στους παίκτες των γηπεδούχων, που έτσι και αλλιώς, πήρε πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Πάντως, η Μπαρτσελόνα, διαμαρτυρήθηκε έντονα και ίσως δίκαια για μη καταλογισμό υπέρ της πέναλτι στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, καθώς από το ριπλέι φένεται ο Γεράι να ανατρέπει τον Σεμέδο. Ο διαιτητής ζήτησε βοήθεια από τους ανθρώπους του VAR, οι οποίοι δεν είδαν παράβαση και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

Η Μπιλμπάο, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντεμάρκος με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 91ο λεπτό.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή 8/2

Βαγιαδολίδ-Βιγιαρεάλ 0-0

Σάββατο 9/2

Χετάφε-Θέλτα 3-1 (39' πεν., 81' Μάτα, 62' Μολίνα - 2' Αραούχο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (25' Γκριζμάν - 16' Κασεμίρο, 42' πεν. Σέρχιο Ράμος, 74' Μπέιλ)
Εσπανιόλ-Βαγεκάνο 2-1 (72' πεν. Μπόρχα Ιγκλέσιας, 90+5' Νταρντέρ - 33' Μπα)
Xιρόνα-Ουέσκα 0-2 (35', 40' Άβιλα)