Γερμανία

Βίοι αντίθετοι με φόντο την Ευρώπη για Γκλάντμπαχ και Βέρντερ…

Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε αλλά ήταν άστοχη μετά κι έτσι η Βέρντερ ισοφάρισε, με το 1-1 να αφήνει την πρώτη στο -4 από το Champions League και τη δεύτερη να απέχει πλέον δύο πόντους από το Europa League.

Τα στατιστικά που τις συνόδευαν πριν το σημερινό ματς, με το οποίο έπεσε η αυλαία στην 28η αγωνιστική της Bundesliga, επιβεβαίωσαν Γκλάντμπαχ και Βέρντερ Βρέμης. Με το 1-1 στο «Μπορούσια Παρκ» να αφήνει την πρώτη με μόνο μία νίκη στα οκτώ τελευταία της παιχνίδια και την δεύτερη να παραμένει αήττητη μέσα στο 2019!

Τα «πουλάρια» ήταν καλύτερα σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 4‘, με τον Ράφαελ να μην μπορεί να πλασάρει τον Παβλένκα. Είδαν το σουτ του Χέρμαν να σταματάει στην εξωτερική πλευρά του αντίπαλου δεξιού δοκαριού στο 23ο λεπτό, ενώ ο Πλεά στο 29’ σούταρε από θέση μέσα αριστερά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ…

Οι «πράσινοι» στον αντίποδα ξεκίνησαν πολύ διστακτικά και είχαν να επιδείξουν μια καλή φάση, στο 15ο λεπτό. Όταν από το… πουθενά ο Γιοχάνες Έγκεσταϊν βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε.

Στην επανάληψη, ωστόσο, η Γκλάντμπαχ ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ… από τα αποδυτήρια. Καθώς μόλις στο 49’ ο Ελβέντι έβγαλε τον Νόιχαους στην κόντρα, εκείνος μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Παβλένκα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από δύσκολη γωνία αφού η… απέλπιδα προσπάθεια του Λάνγκαμπ να διώξει δεν ευοδώθηκε!

Στη συνέχεια, το ματς έγινε… ροντέο, με τον Κρούζε να δοκιμάζει τα ρεφλέξ του Ζόμερ και τον δεύτερο να αποκρούει στο 68’, ενώ στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Αλλά το σουτ του Τζόνσον, μετά από κακή απομάκρυνση του Παβλένκα υπό την πίεση του Αζάρ πέρασε λίγο δίπλα από δεξί δοκάρι…

Στο 71’, η Βέρντερ απώλεσε διπλή ευκαιρία, με τους Ράσιτσα και Κρούζε να μην μπορούν να νικήσουν τον Ζόμερ, ενώ τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Νόιχαους να δει τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο ίδιος παίκτης έχασε μια ακόμα ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 78’ και, μοιραία, αφού δεν έγινε το 2-0, ήρθε το 1-1, στο αμέσως επόμενο λεπτό. Όταν ο Οζάκο έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Κλάασεν με κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ζόμερ!

Αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, καθώς η κεφαλιά του Γκίντερ στο 85’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά… έξυσε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παβλένκα. Ενώ ο δεύτερος απέκρουσε και το σουτ του Αζάρ από θέση μέσα αριστερά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.