Ιταλία

Δεν δούλεψε το VAR στο Τζένοα-Αταλάντα (video)

Σάλος έχει προκληθεί στην Ιταλία μετά την αναμέτρηση της Τζένοα κόντρα στην Αταλάντα, αφού το VAR δεν λειτούργησε και οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν με ένα ανύπαρκτο πέναλτι.

Λένε ότι απρόοπτα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

Αυτό αποδείχθηκε στη σημερινή αγωνιστική μέρα στο πρωτάθλημα Ιταλίας και συγκεκριμένα στην αναμέτρηση της Τζένοα κόντρα στην Αταλάντα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε μία «βουτιά» επιτιθέμενου. Ενώ, λοιπόν, θα μπορούσε ο ρέφερι να δει στο VAR ότι δεν υπάρχει παράβαση, ο προπονητής της Αταλάντα αποκάλυψε στη συνέντευξη Τύπου ότι ο διοργανωτής του αγώνα, παραδέχθηκε ότι λόγω τεχνικού προβλήματος, το ριπλέι δεν δούλεψε.

«Οι διαιτητές μετά το παιχνίδι μου ζήτησαν συγγνώμη για το πέναλτι που δόθηκε στον Κουαμέ, καθώς το VAR δεν λειτούργησε. Οι εικόνες έδειξαν ότι δεν υπήρξε καμία επαφή, αλλά το είχα δει αυτό και μέσα από το γήπεδο», είπε Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Τελικά, στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, η Αταλάντα με καταπληκτικό γκολ του Ζαπάτα επικράτησε 2-1.