Oλλανδία

Δεν σταματάει πουθενά η Φέγενορντ

«Τρένο» προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος πάει η Φέγενορντ, που πέρασε και από την έδρα της Ντεν Χάαγκ. Παρέμεινε στο -5 ο Άγιαξ.

Κάποιος να σταματήσει τη Φέγενορντ. Η ομάδα του Ντιρκ Κάιτ πέρασε και από την έδρα της Ντεν Χάαγκ, επικρατώντας με 1-0 και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τον δεύτερο Άγιαξ, που επικράτησε με το ίδιο σκορ στην έδρα της Φίτεσε.

Το γκολ που έλυσε τον… γόρδιο δεσμό και χάρισε το τρίποντο στην Φέγενορντ πέτυχε στο 62ο λεπτό ο Ελ Αχμάντι.

Από την άλλη, ο Άγιαξ χρειάστηκε ένα τέρμα του Κλάασεν στο 26’ για να πανηγυρίσει τη νίκη, με τον ίδιο παίκτη να αστοχεί σε πέναλτι στο 78ο λεπτό.