Γερμανία

Καλιγκιούρι και Ντούντα «καθάρισαν» για Σάλκε και Χέρτα

Με δύο γκολ του Καλιγκιούρι η Σάλκε κέρδισε 2-1 τη Βόλφσμπουργκ, ενώ η Χέρτα Βερολίνου πέρασε με 3-1 από τη Νυρεμβέργη, χάρη σε δύο τέρματα του Ντούντα κι ένα του Ιμπίσεβιτς, στο άλλο σημερινό ματς.

Με μπροστάρη τον Ντάνιελ Καλιγκιούρι, η Σάλκε έφτασε στην επικράτηση απέναντι στη Βόλφσμπουργκ με 2-1, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο της Bundesliga με το… δεξί και με μια απαραίτητη νίκη.

Οι «λύκοι» βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καλιγκιούρι μόλις στο 8’, παρόλα αυτά ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο κι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ρεμπετσάι να παίρνει το… ριμπάουντ από το σουτ του Μεχμέντι στο δοκάρι και να σημειώνει το παρθενικό του τέρμα στη μεγάλη κατηγορία, στο 20ο λεπτό!

Όμως, οι «κένιγκσμπλαου» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έφτιαξαν και σπατάλησαν ευκαιρίες, προτού ο Καλιγκιούρι τους… λυτρώσει ξανά, με αριστερό σουτ στη γωνία του Κάστελς, στο 78’, για το τελικό 2-1 υπέρ τους…

inner

Έσπασε την παράδοση η Χέρτα
Στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα χρονικά σήμερα, η Χέρτα Βερολίνου κέρδισε με 3-1 τη Νυρεμβέργη εκτός έδρας και έφτασε σε απόσταση ενός βαθμού από την έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη τη νέα σεζόν...

Οι «πρωτευουσιάνοι» κέρδισαν στο συγκεκριμένο γήπεδο για πρώτη φορά μετά τις 16 Μαρτίου του 2003 και επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες, με τον Βεντάντ Ιμπίσεβιτς να ανοίγει το σκορ στο 15ο λεπτό μετά από ασίστ του Νταβίντ Ζέλκε. Ενώ η ισοφάριση από πλευράς Φράγκων με τον Χάνο Μπέρενς στο 42’ ήταν περισσότερο μια… αναλαμπή.

Καθώς η Χέρτα ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη και με τον Οντρέι Ντούντα να σκοράρει δις, φτάνοντας έτσι τα εννιά τέρματα στο γερμανικό πρωτάθλημα έφτασε στη νίκη, αφήνοντας τη Νυρεμβέργη χωρίς «τρίποντο» για 13η συνεχόμενη αγωνιστική αλλά και στην τελευταία θέση!