Κύπρος

Διέλυσε την ΑΕΛ ο ΑΠΟΕΛ, παραμονή στις καθυστερήσεις για ΕΝΠ

Ο ΑΠΟΕΛ σάρωσε την ΑΕΛ στη Λεμεσό 4-0 για τη δέκατη αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος, αφήνοντας οριστικά τέταρτη την ομάδα της Λεμεσού να ελπίζει στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Ο ήδη πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ σάρωσε 4-0 την ΑΕ Λεμεσού στη Λευκωσία για τη δέκατη αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος, αφήνοντας στην τέταρτη θέση τους φιλοξενούμενους, ναι μεν στο Europa League, να περιμένουν, όμως, την κατάκτηση του Κυπέλλου την ερχόμενη Τετάρτη στον μεταξύ τνω δύο ομάδων τελικό, ώστε να πάρουν το καλό «εισιτήριο» για τα προκριματικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Για τους νικητές, σκόραραν οι Μπέζιακ στο 28΄και 57’, Αλωνεύτης με πέναλτι στο 69’ και Μπάλογκ στο 76’.

Με γκολ του Φυτανίδη στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΕΝΠ νίκησε στο Παραλίμνι την Αλκή 3-2 στον «τελικό» της παραμονής για τη δέκατη αγωνιστική των πλέι άουτ και παρέμεινε στην κατηγορία την τελευταία στιγμή, ρίχνοντας τους φιλοξενούμενους, σε συνδυασμό με τη νίκη της Δόξας Κατωκοπιάς στην έδρα της αδιάφορης Ανόρθωσης με 3-0, η οποία έφερε τριπλή ισοβαθμία και έστειλε την Αλκή στη δεύτερη κατηγορία.