Γαλλία

Διπλό και 3η η Σεντ Ετιέν, κατρακύλα για Λιλ

Οι «στεφανουά» επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας της Ντιζόν και ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 πόντους. Η Λιλ για 5η σερί αγωνιστική έμεινε δίχως νίκη.

Η Σεντ Ετιέν με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπάμπα στο 49ο λεπτό επικράτησε της Ντιζόν εκτός έδρας και εδραιώθηκε στην 3η θέση της κατάταξης με 13 πόντους, έναν περισσότερο από την Μπορντό. Σπουδαία νίκη και για τη Ναντ που με τον Κλαούντιο Ρανιέρι στο τιμόνι της πάει από το καλό στο καλύτερο. Πλέον η ομάδα της Βρετάνης έχει 10 πόντους και κρατάει ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών.

Αντίθετα η κατάσταση για τη Λιλ αρχίζει πάλι να περιπλέκεται καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Γκινγκάμπ εκτός έδρας με γκολ του Ντιντό στο 93ο λεπτό. Ο Πέδρο Μέντες χάρισε τη νίκη στη Μονπελιέ μέσα στην έδρα της Τρουά με 1-0.