Κύπρος

Διπλό με ανατροπή η ΑΕΛ

Με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (58’-61’), η ΑΕΛ πέρασε με νίκη 2-1 από την έδρα της Ένωσης Παραλιμνίου και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Τεράστιο διπλό στην μάχη του τίτλου πέτυχε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού πέρασε με ανατροπή από το «Τάσος Μάρκου», νικώντας 2-1 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος και μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, που υποδέχεται αύριο (28/1, 19:00) την Αλκή. Για τους γηπεδούχους, που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα, ενώ έφτασαν τα επτά παιχνίδια χωρίς τρίποντο.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Φυτανίδη. Μάλιστα, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της με τους Ουντότζι (32’) και Ζάρατε (35’). Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε. Η ΑΕΛ ανέλαβε τα ηνία και αφού… προειδοποίησε με τον Σίλβα στο 48’, έφτασε στην ισοφάριση στο 58’ με τον Αντάμοβιτς και μέσα σε τρία λεπτά, έκανε την πλήρη ανατροπή με τον Ντόσα, που έκανε το 1-2, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με σκορ 3-0 την Ανόρθωση και επέστρεψε στην τέταρτη θέση, με την ομάδα της Αμμοχώστου να παραμένει στην έκτη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Λαρένα και δέκα λεπτά αργότερα απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντουγκλάο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς και στο 71’ «κλείδωσε» τη νίκη με τον Τρικόφσκι. Ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 84’, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.