Oλλανδία

Διπλό παραμονής η Εξέλσιορ, Ευρωπαία η Άλκμααρ

Σημαντικό βήμα παραμονής στην Eredivisie πραγματοποίησε η Εξέσλιορ με την εκτός έδρας νίκη επί της Ναϊμέγκεν με 1-0. Νίκη με ανατροπή για την Αλκμααρ με 2-1 επί της Τβέντε.

Τεράστια εκτός έδρα νίκη με την οποία ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή στα μεγάλα «σαλόνια» και την επόμενη χρονιά πραγματοποίησε η Εξέλσιορ κόντρα στην Ναϊμέγκεν με 1-0. Με τη νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν έξι βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και ενώ απομένουν μόλις δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Eredivisie.

Από την άλλη μεριά, η Ναϊμέγκεν έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής και πλέον οι δύο εναπομείνασες αγωνιστικές αποκτούν χαρακτήρα τελικού.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 31ης αγωνιστικής, ξεχώρισε η μεγάλη νίκη με ανατροπή της Άλκμααρ επί της Τβέντε (2-1) με το νικητήριο τέρμα να σημειώνεται στο δεύτερο λεπτό ων καθυστερήσεων. Με την επικράτηση αυτή, η Άλκμααρ σφράγισε τη συμμετοχή της στα play-offs και την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα «εισιτήριο» για το Europa League της επόμενης σεζόν.