Κύπρος

Διπλό πρωτιάς από τον ΑΠΟΕΛ!

Την 1η θέση στην κανονική περίοδο κατέκτησε ο ΑΠΟΕΛ, που πέτυχε ανατροπή και σπουδαίο διπλό (1-2) στην έδρα του Απόλλωνα Λεμεσού.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, καθώς πέρασε με ανατροπή από την έδρα του Απόλλωνα Λεμεσού (1-2) στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής και κατέκτησε την πρωτιά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 64’ με τον Φακούντο Περέιρα να σκοράρει από κοντά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι το ανέτρεψαν: στο 69’ ισοφάρισε με σουτ εντός περιοχής ο Νατέλ, ενώ στο 84’ ο Μπαλόγκ νίκησε τον Βάλε μετά από κάθετη πάσα του Ζαχίντ για να ολοκληρώσει την ανατροπή τους.

Έτσι, ο «Θρύλος» κατέκτησε την 1η θέση στην κανονική περίοδο, ενώ ακολουθούν τα playoffs για την ανάδειξη του πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Απόλλων Λεμεσού υπέστη την πρώτη ήττα του μετά από 11 αγωνιστικές.