Γερμανία

Διπλό… σωτηρίας για τη Σάλκε!

Η Σάλκε κέρδισε μέσα στο Αννόβερο με 1-0, χάρη στο πρώτο φετινό γκολ του Σερντάρ στη Bundesliga, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική «ανάσα» και… βυθίζοντας τον αντίπαλό της στην τελευταία θέση!

Την πρώτη της νίκη υπό τις οδηγίες του Χουμπ Στέφενς πανηγύρισε η Σάλκε, που κέρδισε εκτός έδρας το Αννόβερο με 1-0, χάρη σε τέρμα του Σερντάρ στο 39’, παρουσία 10.000 οπαδών της για την 27η αγωνιστική της Bundesliga!

Η ομάδα από την Κάτω Σαξονία μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 19ο λεπτό βρέθηκε κοντά στο 1-0, αλλά ο Νίμπελ κατάφερε να «βγάλει» το σουτ του Βάινταντ, με εντυπωσιακή επέμβαση! Όσο περνούσε η ώρα, όμως, το Αννόβερο γινόταν όλο και πιο παθητικό.

Έτσι, αφού πρώτα… προειδοποίησαν στο 35’, με τον Σταμπουλί να κάνει ένα μακρινό σουτ και τον Έσερ να αποκρούει, οι «κένιγκσμπλαου» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα τέσσερα λεπτά αργότερα…

Όταν ξανά ο Σταμπουλί πάσαρε από τα δεξιά στον Σερντάρ, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία, έκανε το 0-1, σκοράροντας για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα!

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν… υποτονικός στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν μια υπεροχή αλλά να μένουν εκτεθειμένοι στις αντεπιθέσεις των αντιπάλων τους.

Το Αννόβερο τα έδωσε όλα στο τελευταίο 20λεπτο, προκειμένου να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών είχε τρεις καλές στιγμές για να ισοφαρίσει…

Όμως, στο 75ο λεπτό το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Μουσλίγια από το ύψος του πέναλτι, ενώ μετά από δύο λεπτά ο Νίμπελ απέκρουσε με δυσκολία αρχικά το σουτ του Μίλερ και στη συνέχεια το νέο σουτ του Μουσλίγια, διατηρώντας το 0-1!

Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να πέφτουν έτσι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους. Την ώρα που η Σάλκε ξέφυγε έξι πόντους από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ και… ανάσανε.