Πορτογαλία

Διπλό τίτλου για Βλαχοδήμο και Σάμαρη!

Σπουδαία ανατροπή και νίκη για την Μπενφίκα, που πέρασε σαν σίφουνας από την Μπράγκα (1-4) και ακουμπάει με το ένα χέρι τον τίτλο της πρωταθλήτριας.

Μπορεί να τα… χρειάστηκε η Μπενφίκα στην Μπράγκα και να ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος έπαιξε σαν εν δυνάμει πρωταθλήτρια και έφτασε με επιβλητικό τρόπο στο διπλό (1-4), που τη φέρνει μια ανάσα από τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 35’ με εκτέλεση πέναλτι του Γουίλσον Εντουάρντο, ενώ διατήρησαν το 1-0 με τη μαχητική διάθεσή τους, αν και οι «αετοί» κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το δεύτερο μέρος ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση, με την Μπενφίκα να είναι επιβλητική: στο 52' είχε δοκάρι με τον Ζοάο Φέλιξ, ενώ ισοφάρισε από πέναλτι του Πίτσι στο 59’. Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πάλι από την «άσπρη βούλα» εκτέλεσε τον Τιάγκο Σα.

Στο 69’, ο Ρούμπεν Ντίας με κεφαλιά έγραψε το 1-3 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των «αετών». Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90’ ο Ράφα Σίλβα, που διαμόρφωσε το τελικό 1-4, αλλά δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Για την Μπενφίκα αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο οι Βλαχοδήμος, Σάμαρης, ενώ με αυτή τη νίκη συμπλήρωσε 16 παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως ήττα (15-1-0) και χρειάζεται 7 πόντους για να σφραγίσει την επιστροφή στο θρόνο της.

Από την άλλη, η Μπράγκα χάνει και τις τελευταίες ελπίδες της για την κατάκτηση της 3ης θέσης.