Ιταλία

Δυνατά για εξάδα η Πάρμα, στο… άγχος η Λέτσε

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» η Πάρμα το ματς με την Ουντινέζε, την οποία νίκησε 2-0, με τη Λέτσε να χάνει με το βαρύ 3-0 από τη Βερόνα και να παραμένει κοντά στην «επικίνδυνη ζώνη».

Άνετη νίκη επί της Ουντινέζε πήρε η Πάρμα, καθώς επικράτησε 2-0, με αποτέλεσμα να μπει γερά στο «παιχνίδι» για την πρώτη εξάδα.

Οι «Παρμέντσι» διαμόρφωσαν το σκορ από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Καλιόλο και Κουλουσέφσκι στο 19’ και 34’ αντίστοιχα.

Από ‘κει και πέρα, εύκολο έργο είχε η Βερόνα, αφού δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Λέτσε, επικρατώντας 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος με τους Νταβίντοβιτς και Πεσίνα, με το πέναλτι του Πατσίνι στο 87ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Η ομάδα του Ταχτσίδη έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 68’, ενώ με την ήττα αυτή παραμένει μόλις έναν βαθμό πάνω από την «επικίνδυνη ζώνη».

Τέλος, με τον βαθμό (0-0) έφυγε από τη Γένοβα και το ματς με την Σαμπντόρια η Σασουόλο, η οποία μάλιστα έπαιζε με δέκα παίκτες από το 25’, εξαιτίας της αποβολής του Πελούζο.