Ισπανία

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από τη Βαρκελώνη η Σεβίλλη

Ποδαρικό με το δεξί για τη Σεβίλλη, που επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη. Ο δανεικός από τη Ρεάλ, Ρεγκιλόν και ο Νολίτο στο φινάλε, οι σκόρερ για τους Ανδαλουσιανούς.

Ξεκίνημα με το δεξί για τη Σεβίλλη, που στην πρεμιέρα, ξεπέρασε το εμπόδιο της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη, επικρατώντας με 2-0.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας, ανέβασε στροφές στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο 44ο λεπτό, ο δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης, Ρεγκιλόν, βρήκε δίχτυα στο πρώτο του ματς πρωταθλήματος με τους «ροχιμπλάνκος», γράφοντας το 1-0.

Στο 57’ οι Καταλανοί ζήτησαν πέναλτι, για παράβαση για χέρι του Ντιέγκο Κάρλος, αλλά με τη χρήση VAR, ο διαιτητής Μουνουέρα, δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Λίγα λεπτά αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 64’, ο Νολίτο βρέθηκε στην περιοχή, αλλά έχασε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος», κάτι που έκανε ο ίδιος στο 86’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Λίγο νωρίτερα, στη Βιτόρια, η Αλαβές, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Λεβάντε, επικρατώντας με 1-0.

Το γκολ για τους γηπεδούχους, πέτυχε στο 54ο λεπτό ο Χοσέλου, μετά από ασίστ του Βιδάλ.