Αγγλία

Δύσκολο απόγευμα για Καρνέζη απέναντι στην Άρσεναλ (video)

Ανήμπορη να σταματήσει την… αναστημένη Άρσεναλ αποδείχθηκε η Γουότφορντ. Με την ψυχολογία του διπλού στο Μιλάνο, οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν άνετα 3-0 της ομάδας του (βασικού ξανά) Ορέστη Καρνέζη.

Αρκετή από τη χαμένη της αυτοπεποίθηση ώστε να ξεπερνά εμπόδια όπως της Γουότφορντ φαίνεται ότι βρίσκει η Άρσεναλ.

Με φόρα από το διπλό επί της Μίλαν για το Europa League, οι Λονδρέζοι καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες την ομάδα του Ορέστη Καρνέζη (3-0).

Ο Έλληνας τερματοφύλακας ξεκίνησε και πάλι βασικός, ωστόσο δεν μπόρεσε να εμποδίσει το γρήγορο προβάδισμα των παικτών του Βενγκέρ με ωραία κεφαλιά του Μουστάφι (8’).

Αν και πίεσαν λοιπόν ως το ημίχρονο, λίγο μετά την έναρξη του β’ μέρους οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και δεύτερο χτύπημα: Από τον Γουέλμπεκ, που ξεπέρασε και τον Καρνέζη πριν πλασάρει στην κενή εστία (59’).

Βέβαια θα μπορούσαν άμεσα να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αν ο Ντίνι αξιοποιούσε πέναλτι που κέρδισαν δυο λεπτά αργότερα. Ωστόσο ο Τσεχ απέκρουσε την εκτέλεση και απέτρεψε το όποιο άγχος.

Όλα αυτά μέχρι να έρθει στο 77’ ο Μχιταριάν και μ’ ένα σουτ στο οποίο είχε μερίδιο ευθύνης και ο Καρνέζης να γράψει το τελικό σκορ. Αυτό που δεν φέρνει την Άρσεναλ κοντά στην τετράδα του Champions League, αλλά τουλάχιστον κρατάει τη διαφορά ασφαλείας που έχει στην πέμπτη θέση.