Europa League

Έβγαλε την αγγαρεία η Τσέλσι και έτοιμη για τελικό

Σε ρυθμό προπόνησης η Τσέλσι δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει για δεύτερη φορά της Μάλμε (3-0) και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό του Λιγκ Καπ (24/2) κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ούτε που χρειάστηκε να ιδρώσει η Τσέλσι κόντρα στη Μάλμε.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι μετά τη νίκη της στη Σουηδία, έφτασε σε δεύτερη επικράτηση, αυτή τη φορά με 3-0, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο και επικεντρώνεται πλήρως στον τελικό της Κυριακής (24/2) για το Λιγκ Καπ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Σε ό,τι αφορά το ματς, οι «μπλε» έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο- αγγαρεία, μπήκαν σαφώς πιο γκαζωμένοι στο δεύτερο μέρος και άνοιξαν το σκορ στο 55’ με τον Ζιρού έπειτα από ασίστ του Γουίλιαν, ενώ στο 74’ ο Μπάρκλεϊ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπένγκτσον.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάντσον-Οντόι στο 84’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.