Γερμανία

Εντυπωσιακή Άιντραχτ «άλωσε» τη Στουτγκάρδη!

Συνέχεια στις υψηλές «πτήσεις» της έδωσε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που έφυγε με το διπλό από την έδρα της Στουτγκάρδης (0-3) για τη δέκατη αγωνιστική της Bundesliga.

Σπουδαία εμφάνιση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που επικράτησε 3-0 της ουραγού Στουτγκάρδης και συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή Bundesliga.

Η Άιντραχτ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με σαφή διάθεση να επιβάλει το δικό της ρυθμό από νωρίς. Μόλις στο 4’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα, με τον διαιτητή όμως να το ακυρώνει ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR. Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την ομάδα του Άντολφ Χούτερ, καθώς επτά λεπτά αργότερα ο Χάλερ πήρε το «ριμπάουντ» μετά από ασταθή απόκρουση του Ζίλερ και έγραψε το 0-1. Στη συνέχεια ανέβασαν τη πίεσή τους και έφτασαν στο 0-2, στο 32’ με ωραία «καρφωτή» κεφαλιά του Ρέμπιτς, «παγώνοντας» εκ νέου το «Mercedes-Benz Arena».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να βρουν ανοιχτούς χώρους και να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Οι «αετοί» είχαν κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα αλλά οι Γιόβιτς (49’) και Χάλερ (67’) δεν βρήκαν στόχο. Τελικά, ο Μίλερ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του με κεφαλιά στο 89’.

Με τη νίκη αυτή η Άιντραχτ ανέβηκε στην 3η θέση του πρωταθλήματος έχοντας 17 βαθμούς, ενώ παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι. Στον αντίποδα, η Στουτγκάρδη παρέμεινε στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.