Ιταλία

Έγινε ξανά… Κυρία για τίτλο!

«Αγγίζει» ξανά -και- το φετινό πρωτάθλημα η Γιουβέντους! Με γκολ των Κουαδράδο και Κεντίρα στο φινάλε, η «Γηραιά Κυρία» νίκησε 3-1 τη Μίλαν και «εξαργύρωσε» την «γκέλα» της Νάπολι, για το +4!

Γιουβέντους με καρδιά πρωταθλήτριας!

Αν και η Μίλαν τη… ζόρισε αρκετά, αφού ισοφάρισε με τον «πρώην» της, Λεονάρντο Μπονούτσι, ενώ είχε και δοκάρι στο 1-1, η «Γηραιά Κυρία» βρήκε τον τρόπο και με δύο εξαιρετικά γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, των Κουαδράδο και Κεντίρα, επικράτησε 3-1 των «ροσονέρι»!

Έτσι, «εξαργύρωσε» την «γκέλα» της Νάπολι, νωρίτερα, στην έδρα της Σασουόλο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +4 από τους «παρτενοπέι» και να γίνει και πάλι μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του 7ου σερί τίτλου της!

Μόλις στο 8', ένα λεπτό μετά τη μεγάλη απόκρουση του Ντοναρούμα στο σουτ του Ιγουαΐν, ο Ντιμπάλα «έγραψε» το 1-0. Από εκεί και πέρα, οι «ροσονέρι» ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν ευκαιρίες για την άμεση ισοφάριση, η οποία ήρθε, τελικά, στο 28'.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου, ο Μπονούτσι «νίκησε» Κιελίνι και Μπαρτσάλι στον αέρα, πανηγύρισε κανονικότητα και… τα άκουσε από την εξέδρα. Στο 55', μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, για να φέρουν «τούμπα» τη Γιουβέντους, αλλά το σουτ του Τσαλχάνογλου τράνταξε το δοκάρι του Μπουφόν.

Τελικά, η ομάδα του Αλέγκρι «ξύπνησε» στο τέλος και με τα πανέμορφα τέρματα των Κουαδράδο και Κεντίρα, από εξαιρετικές συνεργασίες, διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 στο μεγάλο ντέρμπι της Ιταλίας.