Γερμανία

Είναι σε φόρμα και το δείχνει η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν νίκησε 2-1 την Σάλκε για την 14η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Την τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πανηγύρισε η Λεβερκούζεν, που επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-1 της Σάλκε για την 14η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα. Οι «ασπιρίνες», έφτασαν έτσι στους 25 βαθμούς και ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με τους «βασιλικούς μπλε» και την Φράιμπουργκ.

Οι γηπεδούχοι, είχαν από νωρίς την πρωτοβουλία στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ, με γκολ του Αλάριο στο 15ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, η Σάλκε πίεσε για την ισοφάριση και της ακυρώθηκε –σωστά-γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, αλλά σε μία κόντρα η Λεβερκούζεν βρήκε ελεύθερο πεδίο για να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 81’ και να βάλει τέλος στην υπόθεση νίκη.

Το μόνο που κατάφερε η Σάλκε, ήταν να μειώσει ένα λεπτό αργότερα με τον Ραμάν, όμως δεν δημιούργησε τις προϋποθέσεις για κάτι περισσότερο και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές.