Γαλλία

Έκανε… σεφτέ στη Μονακό ο Ανρί

Την πρώτη της νίκη επί ημερών Ανρί πέτυχε η Μονακό, που επικράτησε της Καέν με γκολ… ποίημα του Φαλκάο. «Έκλεψε» βαθμό στο τέλος η Ναντ, ήττα για τη Γκινγκάμπ στο ντεμπούτο Γκουβερνέ.

Τους πρώτους τρεις βαθμούς της πανηγύρισε μετά από τα… μέσα Αυγούστου και τη δεύτερη αγωνιστική η Μονακό, που επικράτησε της Καέν εκτός έδρας με 1-0. Σκόρερ της πρώτης νίκης των Μονεγάσκων στην θητεία του Τιερί Ανρί ήταν ο Ραδαμέλ Φαλκάο, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 55ο λεπτό του ματς. Κι ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 91’ με τον Τσουκουντέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR!

Η Ναντ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Ανζέ, στο τοπικό ντέρμπι, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το καλημέρα, είχαν και δοκάρι, αλλά τα «καναρινια» ισοφάρισαν με τον Γουαρίς να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Σε άλλο σημαντικό σημερινό ματς της 14ης αγωνιστικής στην Ligue 1, η τελευταία Γκινγκάμπ ήλπιζε ότι ο ερχομός του Ζοσλίν Γκουβερνέ στον πάγκο της θα έφερνε και μια επιτυχία. Ωστόσο, η Ρεμς είχε… άλλη άποψη, με τους Σαβαλερίν να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2’ και τον Ντά να «καθαρίζει» τη νίκη, αφού το εύστοχο πέναλτι του Τουράμ ήρθε… αργά.