Ισπανία

Έκανε... στάση στο «Σαν Μαμές» η Ατλέτικο

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Ατλέτικο έβαλε η Μπιλμπάο, που πήρε μεγάλη νίκη με 2-0 στο «Σαν Μαμές». Μειώθηκε η διαφορά των «ροχιμπλάνκος» από τη Ρεάλ, που βρίσκεται πλέον στο -2 από τη δεύτερη θέση.

Μετά την ήττα-αποκλεισμό από τη Γιουβέντους στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο έφαγε «σφαλιάρα» και στο πρωτάθλημα, αφού έκανε... στάση στο «Σαν Μαμές», με την Μπιλμπάο να βάζει τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων ματς που έτρεχε η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Οι Βάσκοι, άνοιξαν το δρόμο για τη νίκη, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να εκμεταλεύεται στο 73ο λεπτό την ολιγωρία της άμυνας των «ροχιμπλάνκος», όταν μετά από ασίστ του Κόρδοβα, με κοντινό πλασέ έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του.

Μάλιστα, στο 85ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα ο Κόδρο, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Βασκονίας που επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο παιχνίδια δίχως «τρίποντο».

Πλέον, μετά την ήττα της Ατλέτικο στην Χώρα των Βάσκων, μειώθηκε η ψαλίδα από την τρίτη Ρεάλ Μαδρίτης (κέρδισε με 2-0 την Θέλτα), αφού η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν βρίσκεται στο -2 πλέον από τη δεύτερη θέση.