Ιταλία

Έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Σασουόλο η Περούτζια!

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Περούτζια, που νίκησε την ανώτερή της Σασουόλο με 2-1 στο «Mapei Stadium», περνώντας στην επόμενη φάση του Coppa Italia.

Έκλεισε το «σπίτι» της Σασουόλο, επικρατώντας 2-1 η Περούτζια και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νάπολι.

Η γηπεδούχος αγωνίστηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, ενώ εκτός αποστολής είχε τεθεί και ο Έλληνας αριστερός μπακ, Γιώργος Κυριακόπουλος.

Με φόρα μπήκε η Περούτζια στον αγωνιστικό χώρο, όταν ο Ματζόκι άνοιξε το σκορ στο 10’, έπειτα από ασίστ του Φερνάντες.

Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Μάσιμο Όντο ξαναχτύπησε με τον Νικολούσι να σουτάρει με μια όμορφη κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Η Σασουόλο παρόλο που είχε αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη φιλοξενούμενη να έχει προβάδισμα δυο τερμάτων και με αρκετά ανεβασμένη ψυχολογία.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι πίεζε αρκετά την Περούτζια, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 82’ με τον Μουραμπιά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους φιλοξενούμενους, που πήραν και την πρόκριση..

Επιμέλεια: Αναστασία Βοσνάκη