Γερμανία

Έκανε την Ντόρτμουντ... μεζεδάκι

Το μέγεθος της Ντόρτμουντ ήταν λίγο για να τρομάξει το Αμβούργο. Οι «δεινόσαυροι» έκαναν μια... χαψιά τους Βεστφαλούς, που γνώρισαν ήττα σοκ στο «Volksparkstadion» με σκορ 3-1.

Αφήνει την Μπάγερν να αλωνίζει στην κορυφή. Η Ντόρτμουντ παρουσιάστηκε αγνώριστη μετά την διακοπή στην «Volksparkstadion» και το Αμβούργο την ταπείνωσε με σκορ 3-0, στο ματς που άνοιξε την 13η αγωνιστική της Bundesliga.

Δρακόντεια μέτρα, σαν κι αυτά έξω απ’ το γήπεδο, χρειαζόταν η άμυνα της ομάδας του Τούχελ για να συμμαζευτεί. Στο 19ο λεπτό, ο Ιλίσεβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας κέρδισε πέναλτι απ’ τον Μπούρκι και ο Λασόνγκα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένοι. Παρά τις προσπάθειες των Βεστφαλών, οι γηπεδούχοι κράτησαν άνετα το προβάδισμα και με εξαιρετική αντεπίθεση στο φινάλε του ημιχρόνου (41’) έκαναν το 2-0 με τον Χόλτμπι.

Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, όμως η κατάσταση δεν ίσιωσε. Το αντίθετο, το αυτογκόλ του Χούμελς στο 55’ έσβησε τις ελπίδες της ομάδας του, που δεν μπορούσε με τίποτα να νικήσει τον εξαιρετικό Άντλερ. Όταν τα κατάφερε, με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 87’, η κατάσταση ήταν πλέον μη αναστρέψιμη και παρότι έψαξε το θαύμα -χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες- δεν τα κατάφερε.