Γαλλία

Έκανε του... κεφαλιού του ο Ντεναγιέρ, πήρε το ντέρμπι η Λιόν!

Αν και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στα τελευταία 20 λεπτά του ντέρμπι με τη Σεντ Ετιέν, λόγω αποβολής του Ράφαελ, η Λιόν κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0) χάρη σε μια κεφαλιά του Ντεναγιέρ στο 62’.

Σε ένα ντέρμπι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, η Λιόν ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της και τελικά επικράτησε της Σεντ Ετιέν με 1-0, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στα τελευταία 25 λεπτά του παιχνιδιού, λόγω ενός «δολοφονικού» τάκλιν του Ράφαελ με τα δύο πόδια, στο κέντρο του γηπέδου.

inner

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της Λιόν μπορεί να είχαν για περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους, αλλά δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να ανησυχήσουν τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ρουφιέ. Από την άλλη, η Σεντ Ετιέν ήταν σαφώς πιο απειλητική, φτάνοντας μάλιστα «μια ανάσα» από το γκολ στο 23’, όταν ο Λόπες με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ μια δυνατή κεφαλιά του Ντιονί. Μάλιστα, ο Πορτογάλος τερματοφύλακας της Λιόν έδειξε ξανά τα φανταστικά του αντανακλαστικά στο 30’, σε ακόμα μία κεφαλιά από κοντινή απόσταση, του Ντεμπισί αυτή τη φορά.

inner

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Λιόν εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη, «κλείνοντας» την Σεντ Ετιέν στο δικό της μισό του γηπέδου. Στο 61’ ένα συρτό σουτ του Ντεπάι πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρουφιέ και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο αμέσως επόμενο λεπτό (62’), με τον Ντεπάι να εκτελεί ιδανικά ένα κόρνερ από τα αριστερά και τον Ντεναγιέρ με καρφωτή κεφαλιά να «ανοίγει» το σκορ. Και ενώ η Λιόν συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, στο 70' ο Ράφαελ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα πολύ άσχημο και παντελώς αχρείαστο τάκλιν με τα δύο πόδια στο κέντρο του γηπέδου. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η Σεντ Ετιέν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά παρά την μεγάλη πίεση που άσκησε στην άμυνα της Λιόν, ειδικά στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έτσι η Λιόν πανηγύρισε μία σημαντικότατη νίκη, η οποία την ανέβασε στη δεύτερη θέση και τους 27 βαθμούς, στο -12 από την πρώτη Παρί Σεν Ζερμέν.