Ισπανία

Έκοψε τα φτερά στις «νυχτερίδες» η Ατλέτικο

Μπορεί η Βαλένθια να έχει βάλει πλώρη για ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η Ατλέτικο στο «Μετροπολιτάνο» έκοψε τα φτερά στις «νυχτερίδες» που έχασαν πολύτιμο έδαφος.

Τα φτερά των «νυχτερίδων» που προσπαθούν να πετάξουν για την Ευρώπη, έκοψε η Ατλέτικο που της έβαλε δύσκολα στη Μαδρίτη της Βαλένθια, επικρατώντας με 3-2.

Με ένα γρήγορο γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε προσπάθησε να πάρει τη νίκη, αλλά σε δύο περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις μέχρι να έρθει στο 80ο λεπτό ο Κορέα και με απίστευτο τελείωμα να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι «ροχιμπλάνκος» πήραν τα ηνία του ματς στο 9ο λεπτό, όταν ο Χουανφράν έκανε παράλληλη μπαλιά στην περιοχή και ο Μοράτα με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ στο «Μετροπολιτάνο».

Στο 36’ όμως, οι «νυχτερίδες» απάντησαν, όταν ο Σαντιμίνα βρήκε τον Γκαμεϊρό και εκείνος με κοντινό πλασέ από τη μικρή περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1 κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Όπως έγινε στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν πάλι δυνατά και στο 49’ πήραν ξανά προβάδισμα, με καρφωτή κεφαλιά του Γκριζμάν.

Η απάντηση για τις «νυχτερίδες» ήρθε με τη βοήθεια του VAR, αφού ο Σαούλ έκανε χέρι στην περιοχή, με τον Ντάνιελ Παρέχο στο 76’ να είναι εύστοχος από τα έντεκα μέτρα για το 2-2.

Ο Κορέα στο 80’ με απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Νέτο και έγραψε το τελικό 3-2.