Super League 2

Σφράγισε άνοδο με εξάρα ο Βόλος, ισόπαλο το ντέρμπι

Ο ΝΠΣ Βόλος νίκησε με 6-0 τον Αιγινιακό και εξασφάλισε άνοδο στη Super League και μαθηματικά. Την αύξησε ο Πλατανιάς με το 2-2 στο Απ. Λάρισας-Εργοτέλης και την γκέλα της Παναχαϊκής.

Έβγαλε… εξάσφαιρο και ανέβηκε στη Super League ο ΝΠΣ Βόλος.

Ο πρωτοπόρος της Football League επικράτησε 6-0 εντός έδρας του τελευταίου του πρωταθλήματος, Αιγινιακού, έφτασε τους 56 βαθμούς και παρέμεινε στο +10 από τη δεύτερη θέση και τον Πλατανιά, που νωρίτερα επιβλήθηκε 2-0 της Κέρκυρας. Η ομάδα του Χουάν Φεράντο έκλεισε θέση και τυπικά στην πρώτη κατηγορία τέσσερις στροφές πριν το τέλος, αφού την τελευταία αγωνιστική παίζει με τον Αήττητο Σπάτων, που έχει αποχωρήσει από τη Football League.

Ο Πίτου Γκαρσία άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 38ο λεπτό, για να αναλάβουν δράση Μάντζης και Φράγκος για την ομάδα της Μαγνησίας, με τον πρώτο να κάνει χατ-τρικ (63’, 66’, 86’) και τον δεύτερο να σκοράρει δις (69’,71’), οδηγώντας τους γηπεδούχους σε εύκολη επιστροφή στις νίκες μετά το 1-1 στην Κέρκυρα.

Ο Εργοτέλης βρέθηκε πολύ κοντά σε μεγάλο «διπλό» στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας με το οποίο θα αύξανε τις πιθανότητες για να πετύχει τον στόχο της, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 89ο λεπτό και μετρίασαν τη ζημιά, διατηρώντας στο -4 τους Κρητικούς. Ο Μανουσάκης με πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10’ για την ομάδα του Παπαβασιλείου και ο Μπραμπίγια έδωσε την απάντηση στο 40’ με σουτ και ο Τσέλιος έδωσε προβάδισμα στο 68’. Ωστόσο, ο Χατζής έφερε την κατάσταση στα ίσα ένα λεπτό πριν μπει το ματς στις καθυστερήσεις.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αποτέλεσμα η Παναχαϊκή, μένοντας στο 0-0 στα Τρίκαλα και χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος και συνεχίζει να συγκατοικεί στην πέμπτη θέση με τον Εργοτέλη η ομάδα της Αχαΐας. Λευκή ισοπαλία και στην αναμέτρηση της ΑΕ Καραϊσκάκης με τη Δόξα Δράμας, αλλά οι δύο ομάδες παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ εύκολη νίκη, όπως αναμενόταν, για τον Ηρόδοτο κόντρα στην Σπάρτη με 4-1, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος ουσιαστικά. Και λέμε πολύ εύκολη, αν και η δυναμική των δύο ομάδων, αλλά η διαφορά τους στη βαθμολογία είναι μικρή. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι λόγω των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν, παρουσιάστηκαν με δέκα παίκτες. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι παρέμειναν ολοζώντανοι για παραμονή, αφού μειώθηκε στον έναν βαθμό από τα δωδέκατα της βαθμολογίας, Τρίκαλα.