Γερμανία

Εκτόξευση στην 3η θέση με Ιμπίσεβιτς για Χέρτα

Η ομάδα του Βερολίνου με δύο τέρματα του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς έκανε το 6 στα 6 εντός έδρας και σκαρφάλωσε παρέα με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ιμπίσεβιτς με δύο ακόμα τέρματα στη σεζόν (έφτασε τα 8 γκολ) οδήγησε την Χέρτα στη νίκη 2-1 απέναντι στη Μάιντς. Ένα τρίποντο που φέρνει πλέον τους Βερολινέζους στην 3η θέση της κατάταξης, να συγκατοικεί με την Άιντραχτ, έξι πόντους πίσω από την Λειψία και έξι πίσω από την Μπάγερν.

Η Μάιντς ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο σκορ με τον Σέιντελ στο 25ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντε Μπλάσις. Όμως 11 λεπτά αργότερα η Χέρτα είχε την απάντηση με το τέρμα του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς μετά από ασίστ του Σάλομον Καλού για να διαμορφωθεί το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Μάιντς έμεινε στο 62’ με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Γκμπαμίν, για να έρθει το δεύτερο γκολ του Βόσνιου στο 67ο λεπτό που χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο ύστερα από μια ακόμα ασίστ του Σάλομον Καλού. Ο σκόρερ και αρχηγός της Χέρτα αποβλήθηκε έξι λεπτά αργότερα, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η ομάδα του Βερολίνου έκανε το 6 στα 6 στην έδρα της.