Βέλγιο

«Έμφραγμα» στο 89’ για την Άντερλεχτ

Δεχόμενη γκολ στο 89’ από το σημείο του πέναλτι, η Άντερλεχτ έμεινε στο 1-1 με τη Σαρλερουά και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος.

Γνωρίζοντας τη γκέλα της πρωτοπόρου Γκενκ (1-1 με την Κορτράικ), η Άντερλεχτ ήξερε ότι είχε μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος, μετά από 18 αγωνιστικές. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, αφού παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σαρλερουά και παρέμεινε στο -8. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 47’ με τον Αμούζου. Παρά τις ευκαιρίες, όχι μόνο δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ, αλλά «τιμωρήθηκαν» κιόλας, αφού στο 89’, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπεναβέντε και «τσίμπησαν» τον βαθμό της ισοπαλίας, που τους κρατάει κοντά στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Αντβέρπ, η οποία πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Σερκλ Μπριζ με σκορ 3-0 και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση και στο -4 από την κορυφή, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Κλαμπ Μπριζ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ραφαέλοφ, ο οποίος άνοιξε και έκλεισε το σκορ στο 12’ με πέναλτι και στο 53’, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε ο Οβούσου.

Επιστροφή στις νίκες για τη Γάνδη, που επικράτησε εύκολα με 2-0 της Έουπεν και σκαρφάλωσε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Ρόστεντ και στο 29’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαρέχ. Στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και στο 78’ πέτυχαν το δεύτερο γκολ με τον Μπρον, που «έγραψε» το τελικό σκορ.