Ιταλία

Ένα, στο 1’ και να καίει για την Αταλάντα!

«Έκαψε» τη Λάτσιο η Αταλάντα. Οι «μπεργκαμάσκι» επικράτησαν 1-0 στην έδρα τους με γκολ που σημείωσε ο Ζαπάτα μόλις στο 1ο λεπτό, ξαναμπήκαν σε τροχιά Ευρώπης και έβαλαν σε μπελάδες τους Ρωμαίους.

Τη νίκη που χρειαζόταν για να ξαναμπεί σε τροχιά Ευρώπης βρήκε η Αταλάντα. Η ομάδα του Γκασπερίνι επικράτησε με σκορ 1-0 απέναντι στη Λάτσιο στο «Μπέργκαμο» στο ματς που έκλεισε την 16η αγωνιστική της Serie A.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο ματς. Ο Ντουβάν Ζαπάτα βρέθηκε σε θέση βολής ύστερα από αδράνεια στην περιοχή του Στρακόσα που προήλθε από σέντρα κι άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό. Το τέρμα του Κολομβιανού φορ βοήθησε να πάρει ρυθμό το παιχνίδι με την μπάλα να είναι πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να βγάζουν ευκαιρίες.

Στο δεύτερο το παιχνίδι δεν ήταν το ίδιο καλό. Ο Γκασπερίνι έκλεισε την ομάδα προσπαθώντας να κρατήσει το αποτέλεσμα και οι Ρωμαίοι άρχισαν με σέντρες να πολιορκούν την περιοχή του Μπερίσα. Μια-δυο-τρεις και η ζημιά έγινε στο 90+3’ με τον Ατσέρμπι που από στόπερ έγινε επιθετικός κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR για οφσάιντ αφού έστω και για ένα παπούτσι ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.

Έτσι, η Αταλάντα επέστρεψε δυναμικά στην ευρωπαϊκή μάχη αφού έφτασε τους 24 βαθμούς κι έπιασε τη Ρόμα στην 6η θέση. Από την άλλη πλευρά, ομάδα του Ιντζάγκι έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο ματς και κόλλησε στην 5η θέση με 25.