Ισπανία

Έπαιξε όσο χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα και… περιμένει τίτλο

Παίζοντας πιο σοβαρά στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκησε στη Βιτόρια την Αλαβές 2-0 για την 34η αγωνιστική της Primera Division και ξέφυγε με +12 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα χωρίς να χρειαστεί να «φοντράρει» νίκησε την Αλαβές 2-0 στη Βιτόρια για την 34η αγωνιστική της Primera Division και ξέφυγε προσωρινά με +12 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τους «ροχιμπλάνκος», που υποδέχονται τη Μεγάλη Τέταρτη τη Βαλένθια και αν χάσουν θα βοηθήσουν τους «μπλαουγκράνα» να κατακτήσουν μαθηματικά τον τίτλο τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν, αφού ευνοούνται στην ισοβαθμία με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε. Ητοι, οι Καταλανοί θέλουν μια νίκη στα επόμενα τέσσερα ματς για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Από την πλευρά τους, οι Βάσκοι έχασαν έδαφος στην προσπάθεια εξόδου στο επόμενο Europa League, αφού βρίσκονται στο -6 από την έκτη προνομιούχο θέση και έχουν ένα ματς περισσότερο από τις Βαλένθια, Σεβίλλη που βρίσκεται εκεί.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε είχαν μία μικρή υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων και με τον Λεονέλ Μέσι στον πάγκο.

Στην επανάληψη, μπήκαν, όμως πιο αποφασιστικά και, ύστερα από ωραίο συνδυασμό, ο Αλενιά με πλασέ έκανε το 0-1 στο 54’. Στο 60’, ο Σουάρες εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που δόθηκε για χέρι μέσα στην περιοχή, ύστερα από τη χρήση του VAR, και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι «μπλαουγκράνα» διατήρησαν την υπεροχή, όμως δε δημιούργησαν κάτι σπουδαίο στη συνέχεια, με τον Αργεντινό σταρ να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο.