Πορτογαλία

Έπαιξε όσο χρειάστηκε η Πόρτο

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», η Πόρτο νίκησε 1-0 τη Σάντα Κλάρα στο "Ντραγκάο" για την 30ή αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε προσωρινά μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Πόρτο νίκησε περισσότερο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 1-0 την αδιάφορη Σάντα Κλάρα στο «Ντραγκάο» για την 30ή αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε προσωρινά μόνη της στην κορυφή με +3 από την Μπενφίκα, όμως με ένα αγώνα περισσότερο από τους «αετούς», που τη Δευτέρα υποδέχονται τη Μαρίτιμο στο «Ντα Λουζ» και, αν νικήσουν, θα ξαναβρεθούν στην κορυφή μαζί με τους «δράκους», οι οποίοι εύχονται κάποιο «στραβοπάτημα» των Λουζιτανών.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη μέση της βαθμολογίας και δεν έχουν κάποιο στόχο να διεκδικήσουν τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο δεν επηρεάστηκαν από τον αποκλεισμό τους μεσοβδόμαδα από το Τσάμπιονς Λιγκ στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με το γκολ του Μαρεγκά στο 18’. Στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σοάρες στο 76’ χωρίς να απειληθούν καν.