Πορτογαλία

Έπαιξε όσο χρειάστηκε και απειλεί ξανά η Πόρτο

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Πόρτο νίκησε 2-0 της Πάσος Φεριέιρα στο «Ντραγκάο» για τη 12η αγωνιστική της Primeira Lega και πλησίασε στο -2 από την κορυφή και την Μπενφίκα.

Η Πόρτο νίκησε 2-0 την Πάσος Φερέιρα στο «Ντραγκάο» για τη 12η αγωνιστική της Primeira Lega και πλησίασε στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπενφίκα, παραμένοντας «ζωντανή» στο «κόλπο» της διεκδίκησης του τίτλου, ύστερα από δύο χρόνια και διατηρώντας το αήττητό της για 11ο σερί ματς.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση και στο -3 από τη σωτηρία.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν με τον Λουμ στο 18’ και έχασαν και άλλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, «έριξαν ρυθμούς», όμως έχασαν ξανά ευκαιρίες και δε φάνηκε να επηρεάστηκαν από την είσοδο «παρείσακτων» στον αγωνιστικό χώρο που διέκοψαν για λίγα λεπτά την αναμέτρηση στο 62'. Έτσι, στο 76’ ο Ζε Λουίς με ένα απίστευτο γκολ «σφράγισε» την επιτυχία της ομάδας του Σέρτζιο Κονσεϊσάο.