Γαλλία

Επεισοδιακή τριάρα για Μονπελιέ και 2η θέση

Η Μονπελιέ ήταν σαρωτική απέναντι στην Νιμ και επικράτησε με 3-0 στο προτελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, με την γηπεδούχο να περνάει στην 2η θέση με 15 πόντους.

Εύκολο έργο είχε η Μονπελιέ απέναντι στη Νιμ με το τελικό 3-0 να δείχνει τη δυναμική που έχει φέτος η ομάδα αυτή. Ο Ογιονγκό στο 28’ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Ντελόρ με πέναλτι έκανε το 2-0. Ο Λαμπόρντ στο 78’ έκλεισε το σκορ. Ο αγώνας πάντως σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια καθώς ο διαιτητής, αναγκάστηκε να διακόψει το ματς μετά από υποχώρηση κιγκλιδώματος στο πέταλο των φανατικών, ενώ λίγο μετά αυτοί συνεπλάκησαν με την αστυνομία.

Στον αγώνα που διεξήχθη το μεσημέρι, η Ρεν με την Τουλούζ ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ν’ αξιοποιήσουν το αριθμητικό πλεονέκτημα από την αποβολή του Ισεκά. Ο Νιάνγκ στο 70ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όμως ήρθε ένα γκολ του Τοντιμπό στο 88’ για να δώσει στην Τουλούζ την ισοπαλία.