Βέλγιο

Επέστρεψε στις νίκες η Γκενκ

Η Γκενκ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-1 της Έουπεν, ενώ η Κορτράικ με το τρίποντο κόντρα στηνΣερκλ Μπριζ (1-0) μπήκε στην πρώτη εξάδα.

Επιστροφή στα τρίποντα για την Γκενκ!

Η ομάδα του Χάνες Βολφ επικράτησε με 2-1 της Έουπεν και ανέβηκε στην 8η θέση, όντας τρεις βαθμούς πίσω από την εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Ο Ίτο άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, για να έρθει ο Ονουάτσου με τη συμπλήρωση μίας ώρας να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα. Ο Λατσάρε Αμάνι απάντησε τρία λεπτά μετά αφού μείωσε το σκορ και άγχωσε τους γηπεδούχους που κράτησαν, όμως, το τρίποντο μέχρι το φινάλε.

Μεγάλη νίκη για την Κορτράικ με 1-0 κόντρα στην Σερκλ Μπριζ και μπήκε στην εξάδα. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 81ο λεπτό, με τον Καγκελμάχερ να... λυγίζει τους φιλοξενούμενους.