Ιταλία

Έπιασε 5άδα η Λάτσιο - Ανάσανε η Έμπολι

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Λάτσιο, ώστε να επιβληθεί της Πάρμα με 4-1 και να ανέβει στην 5η θέση της 28ης αγωνιστικής της Serie A’.

Πάρτι για 45 λεπτά έκανε η Λάτσιο! Τόσα ήταν αρκετά για να πάρει ευρύ προβάδισμα επί της Πάρμα και δείχνοντας, τελικά, τη δύναμή της με 4-1 να σκαρφαλώσει στις ευρωπαϊκές θέσεις, μετά την 28η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάκι δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει τις αντιστάσεις των φιλοξενούμενων, ανοίγοντας το σκορ στο 22ο μόλις λεπτό, ενώ μέχρι το 38’ ο Λουίς Αλμπέρτο βρήκε δύο φορές δίχτυα, για το 3-0.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο ίδιος παίκτης «σέρβιρε» στον Λούλιτς, που ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ ο Σπροκάτι στο 77’ μείωσε για την Πάρμα και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Με το άνετο τρίποντο η Λάτσιο «έπιασε» την έκτη θέση και βρίσκεται μια ανάσα πίσω από τη Ρόμα, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο, ενώ η Πάρμα παραμένει χωρίς πρόβλημα στο μέσον της βαθμολογίας.

Στην αναρρίχηση της Λάτσιο βοήθησε και η απώλεια βαθμών της Αταλάντα, που… γλίτωσε τα χειρότερα ισοφαρίζοντας σε 1-1 την ουραγό Κιέβο. Η ομάδα του Γκασπερίνι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 32’, όταν δέχτηκε το γκολ του Μετζιορίνι, όμως ο Ίλισιτς έφερε το ματς στα ίσια και κράτησε την ομάδα του στην έβδομη θέση.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Έμπολι, που επικράτησε 2-1 της Φροζινόνε, αποχαιρετώντας για έναν βαθμό την επικίνδυνη ζώνη και κρατώντας τη σημερινή της αντίπαλο στους οκτώ βαθμούς μακριά.