Βέλγιο

«Έπιασε» κορυφή η Σταντάρ Λιέγης

Μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας της Jupiler League έμεινε η Σταντάρ, νικώντας 2-1 στη Λιέγη την Κορτράικ για την πέμπτη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Η Σταντάρ νίκησε 2-1 στη Λιέγη την Κορτράικ στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Jupiler League και βρέθηκε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας και με +2 από τη δεύτερη Μπριζ, που έχει ένα ματς λιγότερο, και τη Μαλίν, που έχασε το Σάββατο στην έδρα της Οστάνδης.

Από την πλευρά της, η Κορτράικ έμεινε στο -5 από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με τον Οκάνσεϊ στο 34΄, όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Λαΐφη στο 82’ και Αμαλιά στο 89’ πήραν τη νίκη.

Κοντά στην κορυφή βρέθηκε η Μουσκρόν μετά το 2-0 επί της Εουπεν που έμεινε στην τελευταία θέση.