Γερμανία

Επική ανατροπή και πρώτη νίκη για Βέρντερ (video)

Η Βέντερ Βρέμης βρέθηκε κοντά σε μια ακόμη ήττα, αλλά με επική ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά, «γύρισε» (2-1) το ματς με τη Βόλφσμπουργκ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη Bundesliga.

Το βράδυ της Τετάρτης (21/9) η Βέρντερ Βρέμης βρισκόταν αγκαλιά με την πρώτη νίκη της στη φετινή Bundesliga. Όμως, δεχόμενη δύο γκολ στο 87’ και στο 92’, όχι μόνο δεν πήρε τους τρεις, αλλά ούτε έναν βαθμό στο παιχνίδι με την Μάιντς, που νίκησε με σκορ 2-1. Η τύχη και η μοίρα το χρωστούσε στους «πράσινους», οι οποίοι, τέσσερις μέρες μετά, έφτασαν στην πρώτη νίκη της σεζόν με θύμα την Βόλφσμπουργκ.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν στο 69’ χάρη σε αυτογκόλ του Μπάουερ και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα φύγουν με την πρώτη τους νίκη, μετά από αυτήν της πρεμιέρας, ήρθαν τα πάνω-κάτω στο φινάλε. Στο 83’ ο Τάι, που είχε μπει στο παιχνίδι δέκα λεπτά νωρίτερα, με απίστευτο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκέμπρε Σελασιέ με κεφαλιά, έγραψε το 2-1 και λύτρωσε τους φίλους της ομάδας της Βρέμης.

Η Βέρντερ κατέκτησε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, ενώ η Βόλφσμπουργκ παρέμεινε για τέταρτο παιχνίδι χωρίς τρίποντο, μετά από αυτό που πήρε στην πρεμιέρα.