Βέλγιο

Επική ανατροπή με γκολάρες η Μπριζ

Τον λόγο που δεν πρόκειται να εγκαταλείψει εύκολα την κορυφή απέδειξε η Μπριζ! Με «κεραυνούς» των Ουέσλι και Λιμπόμπ στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε επική ανατροπή με σκορ 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Βρέθηκε στην… κόψη του ξυραφιού και αντέδρασε η Κλαμπ Μπριζ, πανηγυρίζοντας επική ανατροπή με σκορ 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ στην 16η αγωνιστική της Jupiler League.

Οι πρωτοπόροι του βελγικού πρωταθλήματος βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, όμως μέσα σε ένα δεκάλεπτο και με δύο ατομικές ενέργειες μετέτρεψαν το 1-2 στο τελικό 3-2.

Η Ζούλτε πήρε το προβάδισμα στο 29’, με την Μπριζ να καταφέρνει να ισοφαρίσει στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Μέχελε.

Η ασταθής απόκρουση του Χούμπερτ έδωσε την ευκαιρία στον Ντε Πάου να δώσει ξανά τα ηνία στους φιλοξενούμενους, με κοντινό πλασέ στο 72’, με την Μπριζ να ξεσπάει μετά το 80’.

Ψηλοκρεμαστό σουτ του Ουέσλι έφερε το ματς στα ίσα, με απίθανη ατομική ενέργεια του Λιμπόμπ να διατηρεί αλώβητο το «κάστρο» της Μπριζ.

Η Κόρτραϊκ πλήρωσε την… ευρωπαϊκή ήττα της Άντερλεχτ από τη Μπάγερν. Με καταιγιστική εμφάνιση η ομάδα των Βρυξελλών επιβλήθηκε 4-0 και συνέχισε το αήττητο σερί το αήττητο σερί που την κρατάει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.