Σκωτία

Επτάρα με το… καλημέρα η Σέλτικ

Οι Κέλτες διέσυραν με σκορ 7-0 την Σεντ Τζόνστον στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Σκωτίας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Premier Σκωτίας η Σέλτικ. Οι πρωταθλητές μπήκαν… φουριόζοι στον φετινό μαραθώνιο, καθώς διέσυραν με σκορ 7-0 τη Σεντ Τζόνστον. Μόλις στο 8’, οι Κέλτες άνοιξαν το σκορ με τον Τζόνστον, ενώ στο 26’ και στο 30’ ήταν η σειρά του Κρίστι, ο οποίος με δύο τέρματα έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα ήταν ακριβώς ίδια, με τη Σέλτικ να… πυροβολεί κατά ριπάς, πρώτα με τον Κρίστι (67’), ο οποίος έφτασε στο χατ-τρικ και πέντε λεπτά αργότερα με τον Ντσαμ, που έκανε το 5-0. Ο θρίαμβος της ομάδας του Νιλ Λένον ολοκληρώθηκε με άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο από τους Έντουαρντ (80’) και Γκρίφιθς (86’), που διαμόρφωσαν το τελικό, όσο και εμφατικό 7-0.

Τους πρώτους τρεις βαθμούς στο σακούλι τους έβαλαν επίσης η Ρος Κάουντι, που νίκησε πολύ εύκολα με 3-0 τη Χάμιλτον, αλλά και η Χιμπέρνιαν, που επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Σεντ Μίρεν. Το σκορ αδικεί την ομάδα του Εδιμβούργου, που ήταν ολοκληρωτικά καλύτερη και έχασε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, Λίβινγκστον και Μάδεργουελ δεν «μάτωσαν» τα αντίπαλα δίχτυα, μένοντας στο 0-0.