Αγγλία

Έριξε στα σκοινιά τη Σαουθάμπτον ο Αγιόθε

Με χατ-τρικ του Ισπανού, Αγιόθε, η Νιουκάστλ επικράτησε με 3-1 της Σαουθάμπτον, σφράγισε την παραμονή της και έβαλε σε μπελάδες τους «Αγίους» στη μάχη της παραμονής.

Και τώρα η Σαουθάμπτον έμπλεξε. Ο Αγιόθε, καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τους «Αγίους» και χάρισε τη νίκη με 3-1 στη Νιουκάστλ, σφραγίζοντας ουσιαστικά την παραμονή, για την ομάδα του Μπενίτεθ.

Αντίθετα, η Σαουθάμπτον μπαίνει σε περιπέτειες για την παραμονή της στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο 25χρονος Αγιόθε, που ξεκίνησε τα πρώτα του βήματα στην Τενερίφη, έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης της Νιουκάστλ μετά το 2015 που πετυχαίνει χατ-τρικ, με τον τελευταίο που το είχε κάνει να είναι ο Βαϊνάλντουμ.

Επί της ουσίας, ο Ισπανός καθάρισε το ματς σε ένα τρίλεπτο. Στο 27’ έκανε το 1-0, ενώ στο 30ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Λεμινά στο 59’ μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του Χάισενχουτλ, αλλά με το τρίτο γκολ του στο 86ο λεπτό, ο Αγιόθε διαμόρθωσε το τελικό 3-1 για τη Νιουκάστλ.