Κύπρος

Έρχεται με… φόρα στο «Καραϊσκάκη» ο ΑΠΟΕΛ

Πλάκα στη Λεμεσό έκανε ο ΑΠΟΕΛ, καθώς επικράτησε με 3-0 του Άρη και έρχεται φορτσάτος στο «Γ. Καραίσκάκης» για το ματς με τον Ολυμπιακό. Παρέμεινε στην κορυφή η ΑΕΚ Λάρνακας.

Με … φόρα έρχεται στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο ΑΠΟΕΛ. Οι πρωταθλητές Κύπρου επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση (0-3) στη Λεμεσό του Άρη και βρίσκονται σε απόσταση βολής από τον κορυφή και την ΑΕΚ Λάρνακας.

Ο Γιαννιώτας έλυσε τον… γόρδιο δεσμό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους και κατάφερε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων. Στο 59ο λεπτό ο Βινίσιους έγραψε το 2-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80’ ο Μερκής.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μπερτόλιο, Καρλάο, Γιαννιώτας, Λάγο, Μερκής, Μιλανόφ, Νούνο Μοράις, Βινίσιους, Σωτηρίου, Βάντερ.

Στον κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η ΑΕΚ Λεμεσού διαλύοντας με 4-1 την Ανόρθωση. Ο Σέχου άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις στο 12ο λεπτό, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έκανε πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων. Ο Τριχόφκσι στο 16’ άνοιξε το σκορ και ο Μουρίγιο στο 37’ έγραψε το 2-0.

Ο Μπόλιεβιτς στο 69’ έδωσε αέρα τριών γκολ στην ΑΕΚ, με τον Λόπες Καμπρέρα εννιά λεπτά αργότερα να μειώνει για την Ανόρθωση. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 87’ ο Λαρένα.