Europa League

«Έσβησε» τη Γαλατά και πέρασε η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα… κάθισε πάνω στο 2-1 της Κωνσταντινούπολης, η Γαλατά δεν μπόρεσε να «ξεκολλήσει» από το 0-0 και οι αετοί πέρασαν στους «16» του Europa.

Το εισιτήριο για τους «16» του Europa League σφράγισε και η Μπενφίκα. Παρότι έπαιξαν με τη φωτιά οι «αετοί» δεν τιμωρήθηκαν από την Γαλατασαράι και χάρη στο 0-0 αλλά και σε συνδυασμό με τη νίκη τους 2-1 στο πρώτο ματς πήραν την πρόκριση.

Καλή εικόνα είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο στη Λισαβόνα. Η Μπενφίκα είχε τον έλεγχο, βολεύτηκε από το γεγονός ότι ο Τερίμ ήθελε να πάει συντηρητικά το ματς, όμως δεν κατάφερε να «καθαρίσει» την πρόκριση. Άλλο παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο, αφού η Γαλατά ρίσκαρε περισσότερο και άνοιξε ο ρυθμός. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Βλαχοδήμος απέκτησε δουλειά, όμως όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα.

Στον πάγκο έμεινε και δεν αγωνίστηκε ο Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος το τελευταίο διάστημα βρίσκεται κανονικά στα πλάνα του προπονητή της Μπενφίκα.