Αγγλία

Έσπασε το αήττητο της Σίτι η Τσέλσι και άφησε στην κορυφή τη Λίβερπουλ!

Αήττητο ήταν και πάει! Η Τσέλσι κατάφερε να σκοράρει με την πρώτη της τελική στο ματς, ο Νταβίντ Λουίς το «καθάρισε» (2-0) και η Μάντσεστερ Σίτι μένει 2η και να κυνηγάει πλέον την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Ήταν σίγουρα ένα από τα πιο δύσκολα τεστ για τη Μάντσεστερ Σίτι στην προσπάθεια υπεράσπισης του αήττητού της, αλλά έμεινε μετεξεταστέα, αφού υπέστη την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από την Τσέλσι με 2-0.

Μάλιστα, σαν να μην έφτασε στη Σίτι το αρνητικό αυτό καθ’ αυτό αποτέλεσμα, πλέον μπαίνει η ίδια σε διαδικασία καταδίωξης, αφού η Λίβερπουλ που το μεσημέρι είχε κάνει πλάκα κόντρα στην Μπόρνμουθ, περνά αυτή πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας το δικό της αήττητο.

Πρωταγωνιστής για την Τσέλσι δεν ήταν απαραίτητα κάποιος παίκτης, αφού η αμυντική της διάταξη πήρε άριστα, ενώ ευτύχησε να προηγηθεί και στην πρώτη της τελική στο ματς με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Καντέ να λέει «ευχαριστώ» στον Αζάρ για να ανοίξει το σκορ.

Από την άλλη μεριά, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η γνωστή ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με πίεση στην αντίπαλη άμυνα, με κυκλοφορία της μπάλας, αναγκάζοντας την Τσέλσι να θυμίζει περισσότερο ομάδα Αντόνιο Κόντε, παρά Μαουρίτσιο Σάρι. Ωστόσο, αυτή ήταν η πραγματικότητα, με τους «μπλε» να στέκονται τυχεροί ή πιο σωστά η Σίτι και συγκεκριμένα ο Σανέ να μην μπορεί να τελειώσει τις φάσεις που του παρουσιάστηκαν και σαν... μαγνήτης ήταν σε όλες πρωταγωνιστής.

Με το πρώτο ημίχρονο να φτάνει προς την ολοκλήρωσή του και την Τσέλσι να μην έχει περάσει καν τη μεσαία γραμμή, χρειάστηκε να περάσει μόλις μία φορά για να σκοράρει. Ο Αζάρ από τα αριστερά πάσαρε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Καντέ με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Έντερσον.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μία ευκαιρία για την Τσέλσι, με τον Έντερσον να αποκρούει την εκτέλεση φάουλ του Ουίλιαν στο 49', αλλά έκτοτε η Σίτι επανέφερε την εικόνα του πρώτου μέρους, στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει και να θέσει νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Παρ' όλα αυτά, αποδείχθηκε φλύαρη και το γκολ σημειώθηκε από την κυνική ομάδα του Σάρι.

Με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Νταβίντ Λουίς από κόρνερ του Αζάρ στο 78', η Τσέλσι έκανε το 2-0 ολοκληρώνοντας τη σεμνή τελετή.