Γερμανία

«Έσπασε» το ρόδι με Ντε Μπλάσις η Μάιντς

Βαθμολογική ανάσα για Μάιντς, η οποία επικράτησε 2-1 της Ντάρμσταντ με τον Ντε Μπλάσις να ανοίγει τον δρόμο προς τη νίκη και πήρε το πρώτο της εντός έδρας «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα.

Τρίτη και… φαρμακερή. Η Μάιντς πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (και ενώ είχε μια ήττα και μια ισοπαλία), επικρατώντας 2-1 της Ντάρμσταντ στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ο πρώην μεσοεπιθετικός του Αστέρα Τρίπολης άνοιξε το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό, «εκτελώντας» τον αντίπαλο τερματοφύλακα από κοντινή απόσταση και πέτυχε το τέταρτο γκολ στη σεζόν (όλα στο πρωτάθλημα). Ο Μάλι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του στο 56ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον ίδιο τρόπο, με τον Γκόντορφ να χρίζεται σκόρερ.