Γαλλία

Έσωσε τον βαθμό η Μαρσέιγ

Η Ρεν προηγήθηκε 2-0 στο «Βελοντρόμ» στο ημίχρονο, όμως η Μαρσέιγ με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε και λίγο έλλειψε να πάρει και τη νίκη. Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο Μήτρογλου.

Τον… χάρο με τα μάτια της είδε η Μαρσέιγ, αλλά κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Ρεν.

Οι φιλοξενούμενοι, που έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στη ροή του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Η αρχή έγινε στο 38’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπουριγκό και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Σάαρ.

Η Μαρσέιγ δεν απογοητεύτηκε, πίεσε πολύ και μεθοδικά στην επανάληψη και μείωσε νωρίς με τον Οκάμπος στο 53’. Η είσοδος του Κώστα Μήτρογλου στο 65’, έδωσε και άλλες λύσεις, με τον Έλληνα επιθετικό να έχει συμμετοχή στο γκολ της ισοφάρισης. Συγκεκριμένα, τελείωσε μία φάση με προβολή προς την εστία, η μπάλα βρήκε στον Μπενσεμπαϊνί ο οποίος έβαλε αυτογκόλ.

Οι γηπεδούχοι που έφτασαν στους πέντε βαθμούς, πίεσαν μέχρι το φινάλε για την πλήρη ανατροπή, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά η Ρεν κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από τη Μασσαλία.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (24/08)

Λιόν-Στρασβούργο 2-0
(42’ Τεριέ, 64’ Τραορέ)

Σάββατο (25/08)

Παρί Σεν Ζερμέν - Ανζέ 3-1
(12’ Καβάνι, 52’ Εμπαπέ, 66’ Νεϊμάρ / 22’ Μανιανί (πεν.))

Αμιάν - Ρεμς 4-1
(22’ Γκναχόρ, 58’ Γκοντός, 67’ & 73’ Κονατέ / 84’ Καφαρό)

Μονπελιέ - Σεντ Ετιέν 0-0

Ναντ - Καέν 1-1
(80’ Σάλα (πεν.) / 37’ Κριβελί)

Νις - Ντιζόν 0-4
(67’ Ναϊέφ, 83’ Ουσαμά, 86’ & 93’ Κεϊτά)

Τουλούζ - Νιμ 1-0
(80’ Γκραντέλ (πεν.))

Κυριακή (26/08)

Λιλ - Γκινγκάμπ 3-0
(7’ Ζέκα, 10’ & 74’ Μπαμπά)

Μπορντό - Μονακό 2-1
(48’ & 92’ (πεν.) Καμανό / 63’ Πελέγκρι)

Μαρσέιγ - Ρεν 2-2 (54’ Οκάμπος, 72’ Μπενσεμπαϊνί (αυτ.) / 38’ Μπουριγκό (πεν.), 45’ Σάαρ)