Πορτογαλία

Έσωσε τον βαθμό στο 96’ η Φαμαλικάο

Χάρη στο τέρμα του Τόνι Μαρτίνεζ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Φαμαλικάο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) υποδεχόμενη τη Μαρίτιμο.

Ούτε ζέστη, ούτε κρύο για τη Φαμαλικάο, η οποία υποδεχόμενη τη Μαρίτιμο για τη 17η αγωνιστική της Liga NOS μπορεί να μην κέρδισε, αλλά τουλάχιστον… δεν έχασε (1-1).

Αν και ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού -δίνοντας συνέχεια στο αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσιάζει τις τελευταίες αγωνιστικές-, έπρεπε να φτάσει το 96’ για να καταφέρει να σκοράρει.

Στα του ματς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και άνοιξαν το σκορ με τον Ζοέλ στο 22’.

Στη συνέχεια, την πρωτοβουλία των κινήσεων την πήρε η ομάδα του Πέδρο Σόουζα, η οποία ειδικά στο δεύτερο μέρος… πάτησε την αντίπαλό της, χωρίς βέβαια να εκμεταλλεύεται την ανωτερότητά της.

Τουλάχιστον, όχι μέχρι το 96’, όταν ο Τόνι Μαρτίνεζ με κοντινή προβολή ύστερα από εκτέλεση φάουλ, έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για την ομάδα του, η οποία παραμένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τη Μαρίτιμο, η οποία συνεχίζει για πέντε παιχνίδια αήττητη, να βρίσκεται στην 11η.

Από την άλλη, δεν υπήρξε σκορ (0-0) στο Πάσος Φερέιρα-Ζιλ Βιθέντε, το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της Κυριακής. Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος και το τελικό αποτέλεσμά του, διατήρησε αμφότερες τις ομάδες αήττητες για τέσσερα συνεχόμενα ματς.