Γαλλία

«Ευρωπαία» η Μονπελιέ, κάζο για τη Μονακό!

Η Μονπελιέ κέρδισε 2-1 τη Ντιζόν και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Ligue 1, την ώρα που η Μονακό γνώρισε νέα οδυνηρή εντός έδρας ήττα, αυτή την φορά με 3-1 από την Στρασμπούρ!

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα σημείωσε σήμερα η Μονπελιέ, που επιβλήθηκε με 2-1 της Ντιζόν και κατάφερε να ανέβει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1, μετά από 21 αγωνιστικές!

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 56’, λόγω δεύτερης κίτρινη κάρτας που είδε ο Τσουιάρ και, δύο λεπτά μετά, βρέθηκαν και πίσω στο σκορ από το γκολ του Μογιέ. Ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις για το «τρίποντο» σκοράροντας εκ νέου μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, αυτή την φορά χάρη στον Ντελόρ, που έκανε το 2-0 για την Στρασμπούρ! Με την Ντιζόν να μειώνει στο τελικό 2-1 στο 76ο λεπτό με τον Μπαλντέ…

Δεύτερη συνεχόμενη «βαριά» εντός έδρας ήττα για τη Μονακό, η οποία ηττήθηκε αυτή την φορά από την Στρασμπούρ με 3-1 και διατηρήθηκε στα… χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας ούσα 12η. Οι Αλσατοί «χτύπησαν» σε καίριο σημείο, λίγο πριν το ημίχρονο με τον Αζορκέ και έφτασαν στο 0-3 έχοντας μπροστά τους άλλα 16 λεπτά παιχνιδιού! Διάστημα στο οποίοι οι Μονεγάσκοι σημείωσαν απλώς το γκολ της… τιμής, με τον Γιόβετιτς.

Με δύο γκολ του Καζρί, το δεύτερο με πέναλτι λίγο μετά το ημίωρο της αναμέτρησης της με την Νιμς, η Σεντ Ετιέν κέρδισε με 2-1 και διατήρησε την αντίπαλο της στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά πέραν τούτου… ουδέν.

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Μετς στην έδρα της Ρέιμς, στη μάχη που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, με τον Ντιαλό να σκοράρει με κεφαλιά μόλις στο 3ο λεπτό, να φτάνει στα 11 γκολ στην Ligue 1 και να ανεβάζει την ομάδα του στο +5 από την 18η θέση!