Ισπανία

Ευρωπαία Χετάφε «καθάρισε» στο φινάλε τη Βιγιαρεάλ

Για τα καλά μπαίνει σε περιπέτειες η Βιγιαρεάλ που παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού με την Χετάφε να παίρνει τεράστιο διπλό. Χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους.

Σε κρίση εξακολουθεί να παραμένει η Βιγιαρεάλ που αν δεν αλλάξει σύντομα εικόνα, τότε θα μπει για τα καλά σε δυσμενή θέση και θα παλεύει για τη σωτηρία της, την ώρα που η Χετάφε συνεχίζει απτόητη να δίνει τη μάχη της για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» για ακόμα ένα ματς έχασαν πολύτιμο έδαφος, στη μάχη για παραμονή στη Λα Λίγκα, μετά την νέα ήττα στην έδρα τους με 2-1 απέναντι στην Χετάφε.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 52’ με τον Μολίνα, να βρίσκει δίχτυα μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του, την ώρα που η Βιγιαρεάλ χρειάστηκε και τη συνδρομή της τύχης για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή της Χετάφε, με τον Καμπρέρα στο 76’ να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του πάνω στην προσπάθεια του να διώξει, διαμορφώνοντας έτσι το 1-1.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο διπλό στο φινάλε, με τον Άνχελ στο 89’ να βρίσκει δίχτυα για 2-1.

Οι γηπεδούχοι πάντως, έχασαν την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πάρουν έστω και έναν βαθμό, αφού ο Εκαμπί ήταν άστοχος από τα 11 μέτρα, με την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.